Žene mogu sve, pa i pobijediti Excel

Kako se na žene gleda u svijetu IT-a, STEM industrije i AI-a i nije li vrijeme da sektore prestanemo dijeliti na muške i ženske? Pitanja su to o kojima su razgovarali lideri i liderice u tech industriji na panelima “David protiv Golijata – kako pobjeđujemo Excel sheet po sheet” i “Women in tech / Breaking the rules”.. Od pomisli na Excel vjerojatno se mnogima smrači, no upravo taj program vrijedan je stotine milijardi dolara i pruža priliku ljudima da se kreativno razvijaju. Matija Nakić, izvršna direktorica Farseera, žena koja se bavi enterprise software-om podijelila je priču o osnivanju ”Excela na steroidima”.

Iako pruža određene pogodnosti, Excel je jedna od najopasnijih aplikacija na svijetu i jedna pogreška u ovom sustavu kompaniju može koštati do nekoliko milijardi dolara. Također, iako odličan za osobnu upotrebu, prilikom korištenja većeg broja ljudi dolazi do čestih pogrešaka, zbunjivanja i gubitaka određenih informacija. Upravo zbog toga, Matija i njeni partneri osnovali su Farseer, digitalno rješenje koje će nadomjestiti sve nedostatke Excela i pružiti sve što jednoj kompaniji treba za uspješno poslovanje. Početak rješavanja problema financijskog modeliranja i planiranja rezultirao je visokim 15 mjestom u top globalnim rješenjima ove industrije. Počevši od temelja i shvaćanja financijskih komponenata do implementiranja istih na koristan način, stvorili su Excel na steroidima. Uz stvaranje spread sheet-a iza kojeg stoji baza podataka kojoj korisnici mogu pristupiti do kreiranja zanimljivog i vizualno primamljivog dashboarda, došli su do treće najvažnije komponente koja je zasigurno najveći minus Excela – istovremeni rad više zaposlenika. Kao lekciju koju je ova žena u tech industriji izvukla jest da su misija i vizija jedino što te vodi uspjehu. “Sve što vrijedi teško je postići, no to postane način života i bitno je uživati u onome što proizvodiš”, ističe Nakić. Ova liderica postavila je još ciljeva do kojih želi doći sa svojim timom, pokazavši da žene mogu sve, pa i pobijediti Excel, a kada to učini Matija Nakić kaže da je to za njen put GAME OVER.

Zadivljujući podatak zasigurno je taj da je Hrvatska broj jedan država u Europi po broju znanstvenika i znanstvenica, a tome upravo svjedoči i dr.sc. Tea Žakula, voditeljica laboratorija za energetsku učinkovitost koja je doktorirala na MIT-u. Ističe važnost naglašavanja STEM zanimanja, jer upravo ona mijenjaju okolinu. Istaknula je da, radeći sa studentima, uviđa razlike između muškaraca i žena, posebice u samom fokusu, jer muškarci teže kreiranju određenog proizvoda, a žene razvijanju ideje koja će promijeniti svijet. Majana Havranek, product manager u Mindsmiths kompaniji, žena je koja nema tehnološko obrazovanje, ali se ipak našla u toj industriji i tvrdi kako je upravo tech svijet idealan za žene. “Da bi oblikovao proizvod koji se nekome mora svidjeti, ne moraš razumjeti tehnologiju nego ljude i za to ne moraš imati tehnički background”, kaže Havranek. Ono što je generalni problem društva jest što žene smatraju da moraju biti najbolje u svim životnim poljima, da moraju pružiti uvijek maksimum i brinuti oko svega. Filip Šišić, engineering manager u Google-u smatra kako bi općenito trebalo smanjiti očekivanja okoline prema ženama, jer bi tada i one same smanjile pritisak koje si nesvjesno stavljaju na leđa. Treba biti samouvjeren, a to je ono što u društvu ženama nedostaje. Kako bi to promijenili, lideri i liderice tech industrije složili su se da je žena ženi najbolja inspiracija, ali i podrška. No bitno je, zaključila je Tea Žakula, doći kući nakon ove inspirativne konferencije i učiniti nešto, napraviti potez, jer tek tada dolazi do promjene.