Women’s Weekend počinje danom za rodnu ravnopravnost

Women's Weekend ove godine traje čak jedan dan dulje – u partnerstvu s Predstavništvom Europske komisije u Hrvatskoj i Sveučilištem u Rijeci, Women's Weekend donosi program pun zanimljivih događanja i rasprava o važnosti rodne ravnopravnosti u Europi.

Dan „Za Europu rodne ravnopravnosti“ započinje u četvrtak, 7. ožujka, u Muzeju moderne i suvremene umjetnosti gdje nas očekuje dan pun inspirativnih razgovora, umjetničkih prikaza i spoznaja o rodnoj ravnopravnosti. Vrata muzeja otvaraju se u 14 sati, a ulaz je slobodan za sve posjetitelje.

prof. dr. sc. Snježana Prijić-Samaržija

Program započinje fireside chatom „Produženi Weekend u Rijeci i rodna ravnopravnost na kojem će govoriti prof. dr. sc. Snježana Prijić-Samaržija, rektorica Sveučilišta u Rijeci i Andrea Čović Vidović, voditeljica Europske komisije u Hrvatskoj (v.d) i voditeljica medija.

S Komisijinom borbom za ravnopravnost upoznat će nas Carmen Gruber, voditeljica komunikacijskog tima Predstavništva Europske komisije u Hrvatskoj, dok će više o rodnoj ravnopravnosti, kroz europsko pravo i sveučilište i društvo, govoriti izv.prof.dr.sc. Adrijana Martinović s Katedre za europsko javno pravo na Pravnom fakultetu u Rijeci, prof.dr.sc. Sanja Barić, predstojnica Katedre za ustavno pravo Pravnog fakulteta u Rijeci te dipl.iur. Daria Glavan Šćulac sa Sveučilišta u Rijeci. O ženskim pravima saznat ćemo više od Dijane Kesonje, zamjenice pučke pravobraniteljice, Kristijana Keveševića, zamjenika pravobraniteljice za ravnopravnost spolova kojima će se pridružiti izv.prof.dr.sc. Dalida Rittosa s Katedre za kazneno pravo Pravnog fakulteta u Rijeci.

prof.dr.sc. Sanja Barić

Kroz dinamična i informativna izlaganja istražit ćemo kako Europa oblikuje naše razumijevanje ženskih prava kao ljudskih prava, kako se bori za rodnu ravnopravnost te kako znanost i pravo igraju ključnu ulogu u tom procesu. Poslijepodnevni dio dana provest će nas kroz teme poput ženskog poduzetništva, umjetne inteligencije i rodnih uloga u današnjem društvu.

O ženskom poduzetništvu govorit će s dr.sc. Gordana Nikoli, rektorica Veleučilišta PAR i izv.prof.dr.sc. Ana Marija Sikirić Simčić s Ekonomskog fakulteta u Rijeci, dok će više o desetljetnoj borbi žena u upravnim odborima govoriti Tarja Krehić iz Hrvatske udruge žena u pravnoj profesiji.

U Muzej moderne i suvremene umjetnosti dolazi i dr.sc. Brigita Miloš iz Centra za ženske studije Filozofskog fakulteta koja će održati izlaganje o medijima i rodnoj ravnopravnosti nakon čega će Judita Cuculić Župa i Hana Huzjak, više ekonomske savjetnice Europske komisije u Hrvatskoj, povesti diskusiju o ravnoteži između privatnog i poslovnog, teme koje ćemo se dotaknuti i na redovnom programu Women’s Weekenda. Program dana „Za Europu rodne ravnopravnosti“ zaključit ćemo s intrigantnim diskusijama o zapadnim idejama rodne ravnopravnosti i njihovoj neizbježnoj budućnosti, te pogledom u sadašnjost kroz prizmu umjetne inteligencije i rodnih uloga.

Na tim predavanjima rektorici Sveučilišta u Rijeci, prof. Snježani Prljić Samardžija, pridružit će se Natalie Rayes, ambasadorica Sjedinjenih Američkih Država u Hrvatskoj i William de Baets, ambasador Kraljevstva Belgije u Hrvatskoj, dok će Danica Kragić Jensfelt završiti dan prezentacijom o već spomenutoj umjetnoj inteligenciji i rodnoj ulozi.

Osim predavanja, posjetitelji će moći pogledati umjetnički rad Sram te i stid bilo autorice Nives Benzia. Nives Benzia je akademska kiparica, jedna od laureata HT Hrvatska MSU nagrade za suvremenu umjetnost 2019. godine. Nagradu je osvojila upravo za umjetnički rad Sram te i stid bilo, koji će biti izložen u Muzeju moderne i suvremene umjetnosti u Rijeci, a koji je dio zbirke Muzeja suvremene umjetnosti u Zagrebu. Riječ je o radu koji je inspiriran osobnih iskustvom, a umjetnica je surađivala s udrugom SOS Rijeka te su na crvenom tepihu ispisana svjedočanstva žrtva nasilja.

Pridružite nam se 7. ožujka u Muzeju moderne i suvremene umjetnosti i sudjelujte u stvaranju društva koji promiče jednakost svih spolova. Vidimo se u Rijeci!