GEN Z and Me too: Ne pristajte na ništa manje, jer možete imati sve

Kako je pokret „Me Too“ utjecao na perspektive novih generacija? Podržava li ovaj važan pokret Gen Z koja odmah rješava stvari, otvara pandorine kutije i nema srama? I kako uopće generacija Z promatra pitanje ravnopravnosti spolova? Odgovore su dale tri mlade žene kojima je zajedničko traumatično iskustvo nasilja nakon kojega su odlučile promijeniti društvo i pokrenuti inicijative za prava žena u regiji – Nika Kovač, slovenska spisateljica i aktivistica, influencerica Nika Ilčić i Milena Radulović, glumica i aktivistica.  

Upravo je Milena, podijelivši traumatično iskustvo seksualnog napada, pokrenula promjene u društvu te je prva na Balkanu otvorila put ženama i žrtvama nasilja pokrenuvši pokret “Me Too”. „Kada se to dogodilo, osjećala sam sramotu i nisam znala kako se ponašati, a kada sam čula da i druge djevojke imaju takva iskustva odlučila sam nešto poduzeti, no tada me nitko nije uputio na koji način to mogu napraviti“, prisjetila se Milena Radulović.

Nika Kovač je ispričala kako su uspješno pokrenuli pravnu redefiniciju silovanja u Sloveniji te se prisjetila trenutka koji je pokrenuo promjene. ”Jedan dan primijetili smo članak u kojemu je pisalo da se silovatelj ne osjeća krivim jer je za vrijeme silovanja žena spavala i nije se oduprjela. Tada smo pokrenuli pokret i postali glasni. Došli smo do ministarstva sa 5000 potpisa te su nas podržale i dvije žene iz suprotnih stranaka. Žene koje nikad nisu na istoj strani tada su bile ujedinjene u podršci“, ispričala je Nika.

”Ne morate pristajati na ništa manje, jer znate koliko zaslužujete i možete imati sve. Slobodno lupite šakom i vrištite iz svega glasa”, zaključila je Nika Ilčić koja je doživjela nasilje od bivšeg partnera. Ono što ju je nakon cijele priče događaja najviše začudilo je količina dokaza koje je morala priložiti kako bi joj netko uopće počeo vjerovati. Tada je shvatila da je važno mijenjati društvo i zakonodavstvo te da je podrška okoline ključ promjene.

U današnje vrijeme kada nas okružuju različite informacije i sadržaji na internetu koji je sastavni dio života svakoga od nas, panelistice su se složile da je nužno potrebna kontrola i pravilno usmjeravanje djece kako bi krenuli u ispravnom smjeru. Iako je internet mjesto koje može poslužiti i naučiti nas različitim stvarima, može postati i najopasnije mjesto. Nasilje i pogrešni stavovi na internetu ne mogu se izbjeći, ali roditelji su ti koji trebaju dati primjer jednakosti u bračnoj zajednici i primjer poštovanja, složile su se panelistice i moderatorica Ida Prester.