Zeynep Ince: Poticanje jednakosti spolova je svačiji posao

Kako funkcionirati u velikoj kompaniji i omogućiti zaposlenicima da ostvare svoj puni potencijal uz međusobnu podršku te kako kultura uključivosti može potaknuti organizacijsku promjenu? Pitanja su na koja je, temeljem životnog i poslovnog iskustva, odgovore dala Zeynep Ince, Global Head Inclusion & Diversity Philip Morris Internationala čiji se cijeli rad bazira na provođenju strategije kompanije koja potiče i uključuje različitost.

”Svi pričaju o tome, ali na tome treba i raditi”, kaže Zeynep Ince, čija se kompanija u značajnoj mjeri bazira na različitosti i uključivosti. ‘Smatram da je različitost bitna, jer svijet nije uključiv, a bez uključivosti nema različitosti”, dodaje i ističe kako ju na rad potiče pitanje što kao žena može učiniti da doprinese jednakosti. „Moje vrijeme je posvećeno osmišljavanju strategije i cilja te načina kako doći do toga da svim kolegama bude što bolje u radnom okruženju. Na cijelom tom, nimalo lakom putu, potreban je i snažan mindset“, kaže Zeynep i dodaje kako on dolazi tek s godinama, jer su promjene gotovo uvijek spore.

Na pitanje moderatora Hrvoja Krešića, reportera Nove TV, misli li da muškarci smatraju kako će balans moći biti poremećen dopuste li veći broj žena u upravama, kaže kako ju to zabrinjava. „Kada bih imala mogućnost mijenjanja stvari u imaginarnom svijetu, svakako bih u svaku osobu unijela više empatije, ali i jednakosti, jer je tek tada lakše funkcionirati u poslu.“, rekla je Ince sa željom da motivira sve one koji žele voditi i upravljati kako bi stvorili pozitivno radno okruženje i promjenu.

Među pitanjima publike bilo je i ono o koracima i procedurama koje su implementirali u kompaniju kako bi postigli ravnopravnost. ”Rekli smo da želimo barem 40 posto žena na menadžerskim pozicijama i u tome smo uspjeli. Primjerice, u Zagrebu imamo 50 posto žena te sada radimo na ostvarenju drugog cilja, a to je da 35 posto žena bude na pozicijama na kojima se donose bitne odluke. Treći korak jest jednaka plaća za žene i muškarce na istim pozicijama. Također, provodimo brojne programe za žene, među kojima i „Žene u vodstvu“, tijekom kojega u razdoblju od 8 do 10 mjeseci ulažemo u talentirane žene kako bi mogle postići maksimalni potencijal i ostvariti svoju svrhu. Pozvala je na diskusiju koja uključuje i muškarce smatrajući kako je to veoma bitno, s obzirom da je promjena na svima, neovisno o spolu. ”Ovo je putovanje i moramo biti ponosni na dio koji smo do sada napravili, ali ne smijemo zaboraviti da je put dug. Vjerujte u sebe, međusobno se bodrite i nastavimo se boriti, jer je najgore odustati. Vjerujem da će naša djeca ili unuci živjeti u svijetu jednakosti“, inspirativno je zaključila Zeynep Ince.