Odgajanje publike je i zadaća i odgovornost medija

Percepcija žena u javnom prostoru mijenjala se drastično kroz vrijeme, no postavlja se pitanje je li danas bolja u odnosu na desetljeća iza nas ili je u novije vrijeme ta slika postala još više površna. Mediji imaju veliku odgovornost u kreiranju javnog mnijenja, a dodatna je odgovornost na ženama koje sudjeluju u kreiranju medijske agende odabirom i kreiranjem važnih tema koje stvaraju sliku o ženama, potiču razvoj preduvjeta za bolji položaj žena u društvu i podupiru njihov napredak.

Kakva je menadžerska slika i kakav je tretman žena na upravljačkim funkcijama u medijima pitanje je kojim je novinar i poduzetnik Petar Štefanić otvorio panel pod nazivom „Kreatorice javnog mnijenja“ i ugostio žene koje svojim radom imaju moć utjecati na društvene promjene. Istaknuto je kako HRT svakako ima sluha, jer je broj žena na različitim upravljačkim pozicijama značajan, Nov@ TV može se pohvaliti menadžmentom s omjerom 70/30 u korist žena, a dobar balans prati i Slobodna Dalmacija.

Na pitanje kakav je tretman žena u medijima i koliko je prisutna stereotipizacija žena odgovorila je direktorica informativnog programa Nove TV Ksenija Kardum. „Svaka od nas ima moć, ali i odgovornost, u načinu predstavljanja žena i ženskih pitanja. Često se spominje statistika koja također govori o broju zastupljenih žena u programu, posebno kad je riječ o politici, ali to nije stvar našeg odabira, već onoga tko šalje određenu osobu na gostovanje. Mi se prije svega vodimo kvalitetom sadržaja i tražimo stručnog sugovornika za određena pitanja“, rekla je Kardum. Pritom je pojasnila kako se u informativnom programu može manje utjecati na odabir spola sugovornika, ali i dodala da može birati i utjecati na veći prostor ženskih tema i na taj način utjecati na prisutnost žena u javnom prostoru.

Glavna urednica Slobodne Dalmacije Sandra Lapenda Lemo kaže kako se ponekad događa da se u samom sadržaju žene prikazuje na neodgovarajući način. „Istina je da se neki suhoparni i dosadni sadržaji moraju mijenjati u zanimljivije, ali pritom mediji moraju paziti kako tretiraju i žene i muškarce“, rekla je Lapenda Lemo. Povela se i rasprava o nedavno objavljenom prilogu o Mariji Jurić Zagorki, koji izazvao burne reakcije u javnosti upravo zbog načina na koji je prikazana. Lapenda Lemo je rekla kako je to dobar primjer, ali i velika šteta, jer veliki trud i rad jedne iznimne žene može pasti u potpuno drugi plan, zbog čega je važno pronaći balans u sadržaju kako on ne bi bio ponižavajući.

Glavna urednica televizijskih kanala HRT-a Rahela Štefanović smatra da, iako se žene ponekad same prezentiraju na određeni način, urednici također imaju odgovornost filtrirati takav sadržaj. „Bez obzira je li čitano ili ne, publika se mora odgajati i to je naša uloga i odgovornost“, poručila je Štefanović. Primjer toga su pojedine reklame koje reklamiraju proizvode muškog imena, a žene se zastupaju u ulozi čistačice, sa čime se još uvijek nismo odmaknuli od slike da žena treba biti domaćica i majka, zbog čega zaključuje da je zajednička zadaća svih koji sudjeluju u stvaranju imidža žena u javnom prostoru staviti fokus na kvalitetu, bez obzira na spol. Pitanje objektivizacije žena s jedne strane stavlja veliku odgovornost na medije, ali ne smijemo zaboraviti da i  marketinški stručnjaci ima veliku ulogu i dijele tu odgovornost, rekla je Štefanović i zaključila da svi zajedno moramo moramo raditi na stvaranju slike žena u javnosti.