
Hrvatska i premium turizam: Od sunca i mora do autentičnih doživljaja
Kada pomislimo na Hrvatsku kao turističku destinaciju, što nam prvo padne na pamet? Još uvijek su to, za većinu stranaca, prizori prekrasnih plaža, kristalno čistog mora i suncem okupanih obala. No pitanje koje se sve češće postavlja jest: Može li Hrvatska izaći iz okvira destinacije “sunca i mora” i repozicionirati se kao zemlja premium turizma?
Upravo o tome raspravljalo se ovogodišnjem Women’s Weekendu na panelu “Može li Hrvatska postati destinacija za premium turizam?” powered by Stories na kojem su u razgovoru s Hrvojem Krešićem sudjelovale ključne stručnjakinje: Nikolina Brnjac, članica Odbora za promet i turizam te predstavnica EPP-a u Radnoj skupini za turizam Europskog parlamenta; Andreja Vukojević, direktorica Sektora za turizam, Službe za marketing i komunikacije HGK; dr.sc. Irena Peršić Živadinov, direktorica Turističke zajednice Kvarnera; te Josipa Jutt Ferlan, generalna menadžerica Hilton hotela Zagreb, Opatija i Dalmacija te direktorica Zagreb City Hotels.
Hrvatska je 2023. godine proslavila 180 godina turizma, no danas se percepcija Hrvatske kao isključivo ljetne destinacije intenzivno mijenja. “Premium je zapravo turizam doživljaja, turizam autentičnosti, turizam koji mi danas priželjkujemo,” istaknula je Andreja Vukojević, objašnjavajući kako se više ne govori o turističkoj sezoni, već o turističkoj godini.
Ključnu ulogu u ovoj transformaciji igra platforma Stories, Experience Premium Croatia, koju je pokrenula Hrvatska gospodarska komora. Ova platforma okuplja oko 150 članova u sedam kategorija: hoteli, vile za odmor, kampovi, marine, charteri, putničke agencije i restorani. Svaki član mora zadovoljavati stroge kriterije kvalitete, o čemu svjedoči činjenica da je platforma odbila pedesetak potencijalnih članova koji nisu dosezali postavljene standarde.
Platforma Stories ne služi samo kao online data baza premium ponude, već aktivno podržava svoje članice kroz nastupe na sajmovima i organizaciju edukacija. “Ono što je odlična stvar je da je Ministarstvo turizma i sporta prije nekoliko godina donijelo zakonodavni okvir, sve strateške dokumente i strategiju održivog razvoja, koja je naglasila svima nama, svim dionicima na turističkom sektoru, da zajedno pozicioniramo Hrvatsku upravo kao visokokvalitetnu održivu cjelogodišnju premium destinaciju,” naglasila je Andreja Vukojević.
Da bi se ostvario strateški cilj pozicioniranja Hrvatske kao premium destinacije, stvoren je odgovarajući zakonodavni okvir. Nikolina Brnjac objasnila je: “Našli smo se u izazovnom periodu COVID-a, gdje smo shvatili da je to idealno vrijeme za smisliti novu turističku strategiju i napraviti jednu potpuno novu reformu.”
Reforma je utemeljena na tri ključna stupa održivosti: ekonomskoj održivosti, socijalnom aspektu (utjecaj na lokalno stanovništvo) i ekološkom aspektu. “Ako želimo sačuvati naše kulturno nasljeđe i prirodno bogatstvo koje Hrvatska ima, moramo voditi računa da su ova sva tri elementa u balansu,” naglasila je Brnjac. Posebno je zanimljiva činjenica da je Hrvatska postala predvodnik u Europi kada je riječ o održivom upravljanju turizmom. “Mi smo prema podacima Svjetske turističke organizacije prva zemlja koja je kroz zakon dala alate jedinicama lokalne i regionalne samouprave,” istaknula je.
Na regionalnoj razini već se vide konkretni rezultati. Dr.sc. Irena Peršić Živadinov podijelila je iskustva s Kvarnera, gdje su kreirali brendove poput “Kvarner Family” za obiteljski turizam te “Kvarner Gourmet & Food” za gastronomiju. Zahvaljujući takvom radu, Kvarner je dobio titulu Europske regije gastronomije za 2026. godinu i ostvaruje 100% više noćenja u predsezoni i posezoni nego prije 10 godina.
“Ti gosti jednostavno više troše, a s manjim opterećenjem destinacije, tako da vi s manjom količinom gostiju možete bolje živjeti od turizma,” istaknula je dr.sc. Peršić Živadinov. “Naravno da je onda i stanovništvo zadovoljnije jer od turizma može živjeti preko cijele godine.”
Renomirani hotelski lanci poput Hiltona igraju ključnu ulogu u razvoju premium turizma. Josipa Jutt Ferlan naglasila je kako i hoteli nekad mogu biti pokretači razvoja cijele destinacije, navodeći primjer novog Hiltonovog hotela na otoku Ugljanu, u mjestu Preko. “U destinaciji koja je potpuno nepoznata po hoteljerstvu, mi smo postali pokretači kreiranja cijelog produkta, i to ne hotela nego destinacije,” objasnila je.
Kroz povezivanje s lokalnim ugostiteljima i pružateljima aktivnosti, stvara se zaokružen turistički proizvod. “Prve rezervacije koje su došle, ne samo da se događaju u 7. i 8. mjesecu, nego nas jako veseli i 10. i 11. mjesec,” rekla je Jutt Ferlan, dodajući: “Jako je bitno da destinacija u svakom periodu godine ima nešto za ponuditi, onda je to premium destinacija.” Hilton trenutno upravlja s tri hotela u Zagrebu, a uz hotel u Opatiji i novi hotel na otoku Ugljanu, njihova prisutnost u Hrvatskoj raste. Ovo je jasan signal međunarodnim investitorima da Hrvatska ima potencijal za visokokvalitetne turističke projekte.
Novi zakon o turizmu, koji je stupio na snagu početkom 2024. godine, zahtjeva od lokalnih samouprava prikupljanje podataka i izradu planova upravljanja turizmom. “Kroz te planove mi ćemo dobiti podatke i ti podatci će biti korisni i privatnom sektoru,” objasnila je Brnjac. “Tako će napokon i privatni sektor moći točno vidjeti gdje je investirati.”
Za uspješan razvoj premium turizma neophodna je suradnja svih dionika. “Mislim da je iznimno bitno da prije svega razgovaramo puno,” naglasila je dr.sc. Peršić Živadinov. “Da kroz razgovor saznamo gdje hotelijer želi ići, te da s druge strane mi kao turističke zajednice onda budemo na usluzi.”

Na pitanje može li Hrvatska postati destinacija za premium turizam, Josipa Jutt Ferlan odgovorila je: “Hrvatska je već i jest destinacija premium turizma. Nije to ništa novo što se Hrvatskoj događa. Samo smo mi počeli drugačije pričati, strateški se organizirati i promišljati kako dalje.”
Kako je naglasila Andreja Vukojević, “Premium nije što i luksuz. Premium je doživljaj, premium je biti održiv, premium znači da se diže ugled destinacije, da osiguravamo dobra radna mjesta, da osiguravamo stabilan gospodarski rast, da imamo lokalno stanovništvo koje je zadovoljno… I naravno, najvažnije, sretnog gosta.”
S jasnom vizijom razvoja, alatima za njeno ostvarenje, uspješnim primjerima poput Kvarnera i investicijama renomiranih hotelskih lanaca poput Hiltona, Hrvatska se sve više pozicionira kao destinacija premium doživljaja tijekom cijele godine.
